Yenidoğan Göbek Bağı Bakımı

Göbek bağı bir bebeğin anne ile 9 aylık hamilelik serüveninde bebeğiniz için ihtiyaç duyduğu havayı ve besinleri aktarmakla görevli olan bir kordondur. Göbek bağına doğumdan sonra ihtiyaç kalmayacaktır. Fakat hamilelik esnasında bir bebeğin tüm yaşam değerleri için gereklidir. Doğum esnasından sonra bu kordon, ufak bir parça kalacak şekilde klemplenerek kesilmektedir. Kısa kalan parça 2 veya 3 hafta içerisinde beyaz halinde siyah haline dönerek kurumaya başlar. Daha sonrasında kuruyan göbek bağı kendiliğinden düşmektedir.

Göbek bağı bakımı nasıl yapılır?

Göbek bağı bakımı, doğum sonrasında yapılması gereken en önemli işlerden biridir. Yeni doğan bebeğiniz için hayati önem taşıyan bu kordon gerekli bakımlar yapılmadığı zaman istemediğimiz enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Yenidoğan Göbek Bağı bakımı için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Temiz Tutun

Doğumdan sonra göbek bağı üzerine idrar ve dışkı gelebilmektedir. Bu gibi durumlar için her bez değiştirme esnasında göz ile kontrol edilip, temiz su (kaynatarak-ılıtın) ile yavaşça temizleyin. Temizle esnasında sıvı teması olduğundan kaynaklı ıslanan bölgenin nemini yumuşak bir bez ile almaya çalışın.

Göbek Bağını Hep Kuru Tutun

Yenidoğan göbek bağı bakımında en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi kuru kalmasıdır. Kuru kalmasını istememizin sebebi hava ile temasının olmasıdır. Hava ile temas etmeyen göbek bağı ciddi sağlık sorunları çıkartabilecektir. Her bez değişimden sonra temizliğini yapıp gerekli kurutma işlemini sağlamanız önemlidir. Bebek bezi değişimde bebeğinizin göbek bağını kapatmayacak şekilde kıvırarak bağlamanızı önermekteyiz. Bu sayede hep hava ile temas edebilecektir. Ek olarak sıcak havalarda nemlenmemesi adına çocuğunuza tulumlar giydirmek yerine daha kısa t-shirt ile göbek bağı bölgesinin açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Göbek Bağının Düşmesi

Bebeğinizde göbek bağının düşmesi kendiliğinden ve doğal olması gerekmektedir. Hiç bir şekilde göbek bağını el ile tutarak koparma gibi bir eylemde bulunmamanız gerekmektedir. Beyaz halinden siyah haline dönen göbek bağı doğumdan sonra 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden düşecektir. Sizin müdahale etmenizi gerektiren bir durum yoktur.

Göbek Bağında Enfeksiyon Durumu

Doğumdan sonra göbek bağının düşme evresinde bu bağ etrafında ufak kanlar görünmesi normal olarak karşılanmaktadır. Aynı zamanda göbek bağı düştükten sonrada o parçanın kopmasından kaynaklı ufak yara kanaması gibi kanamalar gözükmektedir. Fakat eğer göbek bağının etrafında kızarıklık, şişlik (ödem) gibi göbek bağının kötü kokması gibi durumlarda bir sağlık çalışanına gözükmenizde fayda vardır. Bu gibi durumlar göbek bağında enfeksiyon göstergesi olacağından hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Erken fark edilen durumlarda doktorunuz size gerekli adımları anlatarak kötü olayların önüne geçmenizi sağlayabilecektir.

Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir