Neden Çocuğum Gece Ağlayarak Uyanıyor?

Neden çocuğum gece ağlayarak uyanıyor? Sorusu son zamanlarda çok fazla sorulmaya başladığı için yazımızda konu hakkında bilgi vermek istedik.
Neden çocuğum gece ağlayarak uyanıyor? Gecenin bir yarısı çocuğunuz ağlayarak uyanıyorsa ebeveyn olarak endişeye kapılabilirsiniz. Bu durum bir ya da iki kez ya da çok nadir durumlarda oluyor ise çok endişelenmenize gerek yoktur. Çocuk acıktığı için ya da altını ıslattığı için ağlamış olabilir. Fakat bu durum sık sık tekrarlanmaya devam ederse bir uzmana danışmanızda yarar olacaktır. Anne ve babaların bu konudaki en büyük kaygısı çocuğumda farklı bir hastalık var mı? Kaygısı olmaktadır. Bunu tespit etmek için çocuğun uyku düzeni izlenmeli ve gece uykuları izlenmelidir.

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler neden ağlar? Sorusunun cevabı çok açıktır. Çünkü bebekler tüm ihtiyaçlarını konuşmadıkları için ağlayarak ifade ederler. Acıktıklarında, susadıklarında, altlarına yaptıklarında ya da bir yerleri acıdığında ağlayarak rahatsız olduklarını belirtirler. Fakat bebeklik çağını aşmış bazı çocuklar dada ağlayarak uykudan uyanmaları söz konusu olabilir. Bu durum kısa süreli bir kâbus görmek olabileceği gibi çocuklarda görülebilen uyku korkusu denilen bir uyku bozukluğu hastalığı da olabilir. Bunun için mutlaka bir uzman danışılmalı ve hastalığın en başında tespit edilmelidir. Bu durum oldukça önemli olup çocuk uykusundan ağlayarak uyandığında kendine zarar verebilir. Hemen yanına koşup kendine zarar vermesini önleyerek tekrar uyuması sağlanır.

Bebeğim Sürekli Ağlayarak Uyanıyorsa Ne Yapmalıyım?

Bebekler için ağlamak ilgiyi üzerlerine çekmek için yaptıkları bir eylemdir. Bebek yalnız kaldığını hissettiğinde anne ve babasının yanında olmasını ister. Tüm ihtiyaçlarını bize ancak ağlayarak anlatabilirler. Bebeğim sürekli ağlayarak uyanıyorsa ne yapmalıyım? sorusu bebek sahibi bireylerin endişe ettiği konular arasındadır.

Bebek ağlayarak uyandığında sessizce kucağınıza alın. Ortamın sessizliğini korumaya özen gösterin. Kucağınıza aldığınızda hafifçe sırtına masaj yapın. Bebeğin gazı olabilir. Eğer hala susmuyorsa acıkmış olabilir. Bebeğin altına yapmış olacağı ihtimaline karşı bezi kontrol edilir. Bebeğinizle olabildiğince alçak sesle konuşun ve hafif masaj yaparak rahatlamasını sağlayın. Karnı aç ise doyurun ve ona güvende olduğunu hissettirin. Uyuduğuna emin olduğunuzda odasından çıkın ve tekrar ağlarsa hemen girmeyin bir müddet bekleyin. İçeri girmeyeceğinizi düşünürse uykuya dalabilir. Fakat tekrar ağlayabilir susmaz ise tekrar sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir müddet sonra uykuya dalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir