Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır? Konusunda çeşitli araştırmalar yaparak hazırladığımız makalemizde konu ile ilgili önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Pek çok aile bu konu ile ilgili oldukça zorlandıklarını ifade etmişlerdir.

Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır? Konusu anne ve babaların bebek doğduğu anda en çok endişe ettiği konular arasındadır. Uyku çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlamaları için en gerekli unsurdur. Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonları çocuğun gelişiminde çok gereklidir. Uykusunu tam alamayan çocuklarda huzursuzluk, iştahsızlık ve sürekli ağlama hali görülebilir. Örneğin yeni doğan bebekler ilk aylarında günün hemen hemen her saatini uykuda geçirirler. Günde ortala 11-18 saat arası uyurlar. Daha sonraki aylarda bu süre biraz kısalır.

Bebek, Çocuk ve Ergenlik Dönemlerinde Kaç Saat Uyumalıdır?

Bebek, çocuk ve ergenlik dönemlerinde kaç saat uyumalıdır? Bu dönemlerde uyku saatleri değişmeler gösterir. Bir bebek yeni doğan bir bebekse günde 11-18 saat, 2-3 aylık olduklarında günde 3-4 saat aralıksız uyurlar fakat acıktıklarında uyanarak beslenirler, 3 aylık bebeklerin gününün nerdeyse %70 i uykuda geçer ve gelişim açısından önemli bir dönemdir. 4 aylık dönemde gece uykusu oturmaya başlar geceleri gündüzden daha fazla uyurlar.

Bebekler 6 aylık olunca 5-6 saat içinde artık uyanırlar ve uyku düzeni artık oturmaya başlamıştır. 11- 14 saat arası uyurlar. 10 aydan sonra artık uyku düzeni oturur. 2 yaşında 10-12 saat arası uyurken, okul öncesi dönemi çocukları da yaklaşık 11-13 saat uyurlar diğer dönemlerdeki gibi gündüz uyku süreleri azalır. Ergenlik döneminde çocuklar için 8 saat yeterlidir.

Çocuklarda Erken Yatma Alışkanlığı Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda erken yatma alışkanlığı nasıl sağlanır? Çocuklara planlı bir şekilde erken yatma alışkanlığı kazandırmanız gelişimleri açısından çok önemlidir. Çocuklarınızı akşamları 9 ile 10 saatleri arasında uyumalarını sağlarsanız hem çocuk için hem de sizin için çok sağlıklı olacaktır. Böylelikle sizde kendinize vakit ayırabilirsiniz. Bu alışkanlık için her gün çocuğunuzu aynı saatte uyumasını sağlayarak sağlayabilirsiniz. Çocukları uyutmadan 1 saat önce elektronik aletlerden uzak tutmalısınız. Tüm ailenizin mutluluğu için çocuğunuza erken yatma alışkanlığı kazandırmak çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir