Bebeğimdeki Solunum Ataklarının Sebebi Nedir?

Bebeklerde oldukça sık görülen solunum ataklarının genel olarak sebebi astım olarak kayıtlara geçmektedir.

Bebekler solunum sıkıntısı yaygın olabilen bir rahatsızlıktır ve tüm yeni doğan bebeklerin %7’si gibi bir oranda görülebilmektedir. Bebeklerde solunum sıkıntısı yaşandığı takdir de bebeklerin yeni doğan ünitelerine yatırılması gerekir.

Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde solunum atak belirtilerini anlamak ebeveynler için oldukça önemli ve faydalıdır. İşte bebeklerde solunum sıkıntısı belirtileri;

  • Bebeğin göğüs kafesinde olan çekilmeler,
  • Bebeğin cilt renginde değişiklik,
  • İdrar çıkışında değişiklik,
  • Nefes alışveriş sayısının dakikada 20 ila 40 aralığında olması, normalden fazla olması,
  • Bebeklerde inleme ve huzursuzluk,
  • Solunumun zaman zaman kesilmesi,
  • Halsizlik ve emmede isteksizlik gibi belirtiler en yaygın belirtiler olarak görülmektedir.

Bazı risk faktörleri bebeklerdeki solunum sıkıntısı olasılığını arttırabilir. Bu faktörlerden biri erken doğum yani prematüre doğum, solunum sıkıntısı olasılığını arttırabilir. Bebeklerde ve ya çocuklarda astım teşhisi koymak oldukça zordur. Başvuracağınız doktor size aile geçmişinizdeki hastalıkları sorarak, bebeğinizdeki solunum ataklarıyla birlikte diğer belirtileri de anlatmanı ve açıklamanızı isteyecektir. Doktorunuz bebeğinizin kalbini ve akciğerini dinleyecektir. Buna göre doktorunuz bebeğinize doğru teşhisi koyacak ve gerekli tedavilere başlayacaktır.

Nedeni ne olursa olsun bebeklerdeki solunum sıkıntısı teşhisi konur konmaz hemen tedaviye başlanmalıdır. Astım tanısında kullanılan testler akciğerdeki hava miktarını ve solunumdaki hava hacmini ölçen solunum fonksiyonu testleri oldukça önemli rol oynar. Bebeklerdeki solunum ataklarının tedavisi semptomlar ve doktor muayenelerine göre yapılacaktır. Bebeklerde astım testlerinin yapılması uygun olmadığı için doktor sizin anlattıklarınıza göre ve semptomlara göre teşhis koyacak ve tedavisine başlayacaktır. Bu yüzden sizde bebeğinizdeki sıkıntıları doğru gözlemleye dikkat ederek semptomların tanımlamalarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdir de bebeğinize yanlış tanılar konabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir