Anne Adayları Grip Olursa Ne Yapmalı?

Anne adayları grip olursa ne yapmalı? Gerçekten bazen bu konuda kendilerini çaresiz hissedebilirler. Çünkü bu dönemde ilaç ve antibiyotik kullanmamaları gerekir. Bu yüzden anne adayları öncelikle kendilerini grip enfeksiyonuna karşı korumaları çok önemlidir.

Anne adayları grip olursa ne yapmalı? Dikkat edemeyen anne adayları hastalığa yakalandıklarında önce çok fazla endişeye kapılmamalıdırlar. Öncelikle doktorunuza, danışmanız yararlı olacaktır. Bazı kas ağrıları ve yüksek ateşte doktorunuz hamileliği etkilemeyecek ilaçlar verebilir. Doktorunuz size öncelikle bol bol istirahat önerisinde bulunacaktır. Bunun yanında bol sıvı tüketmek hastalığı kolay yenebilmek ve bağışıklık sisteminizi yükseltmek için çok önemlidir. Bundan sonraki aşamalar nelerdir kısaca inceleyelim.

Anne Adaylarını Gripten Kurtaran Tedavi Yöntemleri

Anne adaylarını gripten kurtaran tedavi yöntemleri arasında ilk olarak kendini hastalıklardan korumak olmalıdır. Bu yüzden kış aylarında kapalı yerlerde kalmamak ellerin sabunlu su ile yıkanması çok önemlidir.

Gribe yakalanan anne adayı hemen yatak istirahati yapıp dinlenmelidir. Dinlenmek en doğru hareket olacaktır. Daha sonra bol sıvı tüketimi özellikle limonlu çay, su ve çorba içmek vücudunuza çok iyi gelecektir. Oda sıcaklığının doğru ayarlanması da iyileşme sürecini kısaltır. Oda normal bir sıcaklıkta ve çok nemli olmamalıdır. Hafif nem içeren bir oda burun akıntınıza ve nefesinize iyi gelir. Boğazınızı rahatlatmanız çok önemlidir. Mümkünse gargara yapın, ılık limon suyu ve ıhlamur gibi çaylar içmek boğazınız rahatlatır. Eğer ateş varsa parasetamol içeren ağrı kesiciler hamileler için uygun olacaktır. Fakat almadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Hamilelikte Grip Bebeğe Geçer mi?

Hamilelikte grip bebeğe geçer mi? Anne adaylarının grip enfeksiyonuna yakalandıktan sonra en fazla endişe duydukları konudur. Anne adayı hemen istirahat etmeye başlar yeterli sıvı alınımı sağlar ise en yakın zamanda iyileşme sürecine girecektir. Özellikle C vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmesi bağışıklık sistemini yükselterek gribin daha çabuk atlatılmasını sağlar. Burun tıkanıklığına karşı tuzlu su spreyleri kullanmanız nefes alıp vermenizi rahatlatacaktır. Hamilelikte grip bebeğe geçmez. Çünkü grip kan yolu ile değil hava yolu ile bulaşır. Bu yüzden anne adaylarının bebeğime grip geçer mi? konusunda endişelenmelerine gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir